Rodzaje głośników płaskich
Potocznie mianem głośnika nazywamy zwykle kolumnę lub niewielki przedmiot, który podłączamy do telewizora, radia czy komputera. Tymczasem należy wiedzieć, że w rzeczywistości kształt tego rodzaju przedmiotów uzależniony jest tylko od obudowy.
To dlatego, kiedy zaczniemy zastanawiać się nad rodzajami płaskich głośników, warto wiedzieć, że definiowanie za pomocą określenia kształtu odnosi się do wnętrza tego, co zwykle nazywamy głośnikiem, a nie do jego zewnętrznej pokrywy. Wśród głośników płaskich najczęściej wyróżnia się ich dwa rodzaje: elektrostatyczne i wstęgowe.
W konstrukcji pierwszych z nich znajdują się trzy warstwy. Dwie z nich są nieruchome, naładowane przeciwstawnymi ładunkami elektrycznymi.
Z kolei trzecia, ruchoma warstwa umieszczona jest pomiędzy nimi, a przez nią przepuszczany jest sygnał. Dźwięk uzyskiwany jest przez przesuwanie środkowego panelu właśnie dzięki sygnałowi.
Z kolei w przypadku głośników wstęgowych, konstrukcja sprzętu wykonana jest z naprężonej, metalowej wstęgi, która zawieszona jest między dwoma panelami elektromagnetycznymi. To właśnie wstęga wprawiana jest w drgania dzięki działaniu pola magnetycznego.
Należy wiedzieć, że głośniki płaskie świetnie sprawdzają się do odtwarzania dźwięków o wysokiej częstotliwości, ale niskie dźwięki nie są ich mocną stroną. To dlatego zwykle stanowią tylko jedną ze składowych części głośnika, a nie występują samodzielnie.