Przebiśniegi
Nazwy galanthus nivalis nie zna każdy. Ale przebiśniegi wszystkim kojarzą się z budzącą się do życia wiosną i zapowiedzią słonecznych dni. Świetnie wytrzymują powracające ujemne temperatury i lubią okres przedwiośnia. Do pojawienia się zachęcają je promienie słoneczne, a trzymające się jeszcze gdzieniegdzie śniegi nie stanowią dla nich problemu.
Przebiśniegi posiadają wiele odmian. Główna to „śnieżyczka”, która należy do roślin chronionych. Te urocze kwiatki nie są specjalnie wymagające. Lubią raczej cieniste tereny oraz żyzną, próchniczą glebę.
Rozprzestrzeniają się szybko poprzez rozsiewanie nasionek oraz cebulki potomne. Mogą dorosnąć do 15 cm wysokości, a główne kwitnienie odbywa się na przełomie lutego i marca. Żyją krótko, bo po niedługiej fazie wydania białych dzwonków przechodzą w stan spoczynku aż do następnego przełomu pór roku. Przebiśniegi przepięknie ozdabiają przestrzenie naokoło drzew oraz krzewów.
W ich przypadku warto szukać nieco bardziej trudno dostępnych odmian, jak „plenus” czy „flore pleno”. Te ostatnie kwitną dłużej, dają większe kwiatostany i w bardziej oczywisty sposób zdobią ogródkowe przestrzenie.